Nichicon LNX2J152MSEH
LNX2J152MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNX2J152MSEH
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW
Datasheet Download
LNX2J152MSEH.pdf
Availability of LNX2J152MSEH
QUANTITY
LNX2J152MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2J152MSEH
Internal Part NumberEIS-LNX2J152MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating630V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.236" (133.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2J152MSEH
Related LinksLNX2J1, LNX2J152MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2J152MSEH Details Description
Related parts for LNX2J152MSEH
IC MONITOR RESET 2.55V SC-70-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE STEALTH 600V 50A TO247 datasheet.pdf