Nichicon LNX2V103MSEJ
LNX2V103MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V103MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V103MSEJ.pdf
Availability of LNX2V103MSEJ
QUANTITY
LNX2V103MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V103MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNX2V103MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNX
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V103MSEJ
Related LinksLNX2V1, LNX2V103MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V103MSEJ Details Description
Related parts for LNX2V103MSEJ
CAP CER 1.8PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER INVRTD 32POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH SEAL PLUNG SPDT 10MA PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf