Nichicon LNX2V562MSEG
LNX2V562MSEG picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V562MSEG
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V562MSEG.pdf
Availability of LNX2V562MSEG
QUANTITY
LNX2V562MSEG Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V562MSEG
Internal Part NumberEIS-LNX2V562MSEG
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V562MSEG
Related LinksLNX2V5, LNX2V562MSEG Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V562MSEG Details Description
Related parts for LNX2V562MSEG
JUMPER-H1502TR/A3048N/H1500TR 2" datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN I2C 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
JACK .022-.032" .259"L SLD MNT datasheet.pdf
990-4 INS PUNCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf