Nichicon LNX2V562MSEH
LNX2V562MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNX2V562MSEH
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
LNX2V562MSEH.pdf
Availability of LNX2V562MSEH
QUANTITY
LNX2V562MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2V562MSEH
Internal Part NumberEIS-LNX2V562MSEH
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.5A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.449" (113.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2V562MSEH
Related LinksLNX2V5, LNX2V562MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2V562MSEH Details Description
Related parts for LNX2V562MSEH
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 65V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.52A 350 MOHM datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A 3P 24V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf