Nichicon LNX2W822MSEJ
LNX2W822MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNX2W822MSEJ
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNX2W822MSEJ.pdf
Availability of LNX2W822MSEJ
QUANTITY
LNX2W822MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNX2W822MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNX2W822MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.8A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)6.693" (170.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNX2W822MSEJ
Related LinksLNX2W8, LNX2W822MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNX2W822MSEJ Details Description
Related parts for LNX2W822MSEJ
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/MUSHRM RED datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
GYRO 30DEG/S 33.3MV 140HZ 28LGA datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR 4MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf