Nichicon LNY2G153MSEJ
LNY2G153MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNY2G153MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNY2G153MSEJ.pdf
Availability of LNY2G153MSEJ
QUANTITY
LNY2G153MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2G153MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNY2G153MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNY
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)7.480" (190.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2G153MSEJ
Related LinksLNY2G1, LNY2G153MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2G153MSEJ Details Description
Related parts for LNY2G153MSEJ
VARISTOR 162V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 208PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf