Nichicon LNY2G153MSEJ
LNY2G153MSEJ picture photo
Mfg. Part Number
LNY2G153MSEJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNY2G153MSEJ.pdf
Availability of LNY2G153MSEJ
QUANTITY
LNY2G153MSEJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2G153MSEJ
Internal Part NumberEIS-LNY2G153MSEJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNY
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.3A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)7.480" (190.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2G153MSEJ
Related LinksLNY2G1, LNY2G153MSEJ Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2G153MSEJ Details Description
Related parts for LNY2G153MSEJ
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SL-SMT3.50/20/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf