Nichicon LNY2G822MSEH
LNY2G822MSEH picture photo
Mfg. Part Number
LNY2G822MSEH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
LNY2G822MSEH.pdf
Availability of LNY2G822MSEH
QUANTITY
LNY2G822MSEH Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2G822MSEH
Internal Part NumberEIS-LNY2G822MSEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNY
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.2A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.906" (150.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2G822MSEH
Related LinksLNY2G8, LNY2G822MSEH Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2G822MSEH Details Description
Related parts for LNY2G822MSEH
RES SMD 330 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 26PS VERT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 7A POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.19A 69 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf