Nichicon LNY2W122MSEF
LNY2W122MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LNY2W122MSEF
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LNY2W122MSEF.pdf
Availability of LNY2W122MSEF
QUANTITY
LNY2W122MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LNY2W122MSEF
Internal Part NumberEIS-LNY2W122MSEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)2.953" (75.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LNY2W122MSEF
Related LinksLNY2W1, LNY2W122MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LNY2W122MSEF Details Description
Related parts for LNY2W122MSEF
FIXED IND 33UH 1.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 131KX36 6NS 144BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 47 OHM 10SIP datasheet.pdf