OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LO T670-J1L2-24-Z
LO T670-J1L2-24-Z picture photo
Mfg. Part Number
LO T670-J1L2-24-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
LO T670-J1L2-24-Z.pdf
Availability of LO T670-J1L2-24-Z
QUANTITY
LO T670-J1L2-24-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LO T670-J1L2-24-Z
Internal Part NumberEIS-LO T670-J1L2-24-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating11.25mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant606nm
Wavelength - Peak610nm
Features-
Package / Case2-PLCC
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LO T670-J1L2-24-Z
Related LinksLO T670-, LO T670-J1L2-24-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LO T670-J1L2-24-Z Details Description
Related parts for LO T670-J1L2-24-Z
CONN RECEPT 96POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 260MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf