TT Electronics/IRC LOB3R025FLF
LOB3R025FLF picture photo
Mfg. Part Number
LOB3R025FLF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL .025 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
LOB3R025FLF.pdf
Availability of LOB3R025FLF
QUANTITY
LOB3R025FLF Order Process
Ship out your order
Specifications of LOB3R025FLF
Internal Part NumberEIS-LOB3R025FLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLOB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.210" Dia x 0.560" L (5.33mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LOB3R025FLF
Related LinksLOB3R, LOB3R025FLF Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
LOB3R025FLF Details Description
Related parts for LOB3R025FLF
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
XCELITE/TOOL CASE datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 125MA 5 OHM TH datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-15V 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
U10-825811-24S datasheet.pdf
15UF 25V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf