Signal Transformer LP-12-3800
LP-12-3800 picture photo
Mfg. Part Number
LP-12-3800
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE
Datasheet Download
LP-12-3800.pdf
Availability of LP-12-3800
QUANTITY
LP-12-3800 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP-12-3800
Internal Part NumberEIS-LP-12-3800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package20
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLP
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 7.6A, Series 3.8A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max48 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension79.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max)34.90mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP-12-3800
Related LinksLP-12, LP-12-3800 Datasheet, Signal Transformer Distributor
LP-12-3800 Details Description
Related parts for LP-12-3800
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O POST datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 441MA 630 MOHM datasheet.pdf