AVX Corporation LP0805A0836ASTR
LP0805A0836ASTR picture photo
Mfg. Part Number
LP0805A0836ASTR
Manufacturer
Product Category
RF Filters
Brief Description
LOW PASS FILTER 836MHZ 0805 SMD
Datasheet Download
LP0805A0836ASTR.pdf
Availability of LP0805A0836ASTR
QUANTITY
LP0805A0836ASTR Order Process
Ship out your order
Specifications of LP0805A0836ASTR
Internal Part NumberEIS-LP0805A0836ASTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyRF Filters
SeriesLP0805
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency836.5MHz Center
Bandwidth25MHz
Filter TypeLow Pass
Ripple-
Insertion Loss0.3dB
Package / Case0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.044" (1.12mm)
Size / Dimension0.080" L x 0.061" W (2.03mm x 1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP0805A0836ASTR
Related LinksLP0805A, LP0805A0836ASTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
LP0805A0836ASTR Details Description
Related parts for LP0805A0836ASTR
IC REG LDO ADJ 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT R-R MICROPWR 28SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE/TOP SZ3 M16/M32 datasheet.pdf
IC DRIVER VIDEO FILTER 1CH 8SOIC datasheet.pdf
COVER-DOWN FOR DISPLAYPORT datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 2.25A EDISON datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf