AVX Corporation LP0805A1880AWTR
LP0805A1880AWTR picture photo
Mfg. Part Number
LP0805A1880AWTR
Manufacturer
Product Category
RF Filters
Brief Description
LOW PASS FILTER 1880MHZ 0805 SMD
Datasheet Download
LP0805A1880AWTR.pdf
Availability of LP0805A1880AWTR
QUANTITY
LP0805A1880AWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of LP0805A1880AWTR
Internal Part NumberEIS-LP0805A1880AWTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyRF Filters
SeriesLP0805
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency1.88GHz Center
Bandwidth60MHz
Filter TypeLow Pass
Ripple-
Insertion Loss0.3dB
Package / Case0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.044" (1.12mm)
Size / Dimension0.080" L x 0.061" W (2.03mm x 1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP0805A1880AWTR
Related LinksLP0805A, LP0805A1880AWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
LP0805A1880AWTR Details Description
Related parts for LP0805A1880AWTR
SWITCH KNOB SQ 2-POS SPDT ILL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.45GHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-17AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
GASKT FABRIC/FOAM 7X457.2MM RECT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 80W datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO221AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf