Cornell Dubilier Electronics LP103M035E9P3
LP103M035E9P3 picture photo
Mfg. Part Number
LP103M035E9P3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
LP103M035E9P3.pdf
Availability of LP103M035E9P3
QUANTITY
LP103M035E9P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP103M035E9P3
Internal Part NumberEIS-LP103M035E9P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLP
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP103M035E9P3
Related LinksLP103M, LP103M035E9P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
LP103M035E9P3 Details Description
Related parts for LP103M035E9P3
Crystal 18.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO247AD datasheet.pdf
CAP POLYMER 18UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf