CTS Electronic Components LP111F23CDT
LP111F23CDT picture photo
Mfg. Part Number
LP111F23CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 11.059200MHZ SMD
Datasheet Download
LP111F23CDT.pdf
Availability of LP111F23CDT
QUANTITY
LP111F23CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of LP111F23CDT
Internal Part NumberEIS-LP111F23CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATSSMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP111F23CDT
Related LinksLP111, LP111F23CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
LP111F23CDT Details Description
Related parts for LP111F23CDT
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24HSOP datasheet.pdf
IC BALLAST CONTRL 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 2-4LN DUAL DECOD/DEMUX 16 DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ETN 19" RACK 24 10/100 (2)10/100 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf