Pulse Electronics Corporation LP120-100B20
LP120-100B20 picture photo
Mfg. Part Number
LP120-100B20
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
LP120-100B20.pdf
Availability of LP120-100B20
QUANTITY
LP120-100B20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP120-100B20
Internal Part NumberEIS-LP120-100B20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLow Profile Plug-In
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary-
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max)Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max)27.05mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP120-100B20
Related LinksLP120-, LP120-100B20 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
LP120-100B20 Details Description
Related parts for LP120-100B20
TVS DIODE 100VWM 161.3VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLIERS LONG NOSE 7.13" datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 2.341 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf