Copal Electronics LP1S-27S-559-Z
LP1S-27S-559-Z picture photo
Mfg. Part Number
LP1S-27S-559-Z
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LP1S-27S-559-Z.pdf
Availability of LP1S-27S-559-Z
QUANTITY
LP1S-27S-559-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LP1S-27S-559-Z
Internal Part NumberEIS-LP1S-27S-559-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbuttons
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLP
PackagingTube
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-15°C ~ 60°C
Mechanical Life-
Electrical Life30,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP1S-27S-559-Z
Related LinksLP1S-27, LP1S-27S-559-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
LP1S-27S-559-Z Details Description
Related parts for LP1S-27S-559-Z
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX TRI-ST 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONTACT DSUB SKT 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 690MA 650 MOHM datasheet.pdf