Eaton (formerly Cooper Bussmann) LP20210604MP
LP20210604MP picture photo
Mfg. Part Number
LP20210604MP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375
Datasheet Download
LP20210604MP.pdf
Availability of LP20210604MP
QUANTITY
LP20210604MP Order Process
Ship out your order
Specifications of LP20210604MP
Internal Part NumberEIS-LP20210604MP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesLP2000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating150V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP20210604MP
Related LinksLP2021, LP20210604MP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
LP20210604MP Details Description
Related parts for LP20210604MP
IDC CABLE - HSR64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 83000UF 16V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT NI datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf