ON Semiconductor LP2950ACZ-3.3RAG
LP2950ACZ-3.3RAG picture photo
Mfg. Part Number
LP2950ACZ-3.3RAG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3
Datasheet Download
LP2950ACZ-3.3RAG.pdf
Availability of LP2950ACZ-3.3RAG
QUANTITY
LP2950ACZ-3.3RAG Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2950ACZ-3.3RAG
Internal Part NumberEIS-LP2950ACZ-3.3RAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2950ACZ-3.3RAG
Related LinksLP2950AC, LP2950ACZ-3.3RAG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
LP2950ACZ-3.3RAG Details Description
Related parts for LP2950ACZ-3.3RAG
RELAY SSR 10A 240VAC DC-IN datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
GDT 350V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES .62 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC EEPROM PROG SYS MGR 56TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SHORT datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C065FP-4 5C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
140UF 75V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf