Texas Instruments LP2951CMMX-3.3/NOPB
LP2951CMMX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2951CMMX-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2951CMMX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2951CMMX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2951CMMX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951CMMX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2951CMMX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951CMMX-3.3/NOPB
Related LinksLP2951CMM, LP2951CMMX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951CMMX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2951CMMX-3.3/NOPB
BATT PACK 3.6V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
WSP-M50 STOPPING PLUG SS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf