Texas Instruments LP2951CMX-3.3
LP2951CMX-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2951CMX-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
LP2951CMX-3.3.pdf
Availability of LP2951CMX-3.3
QUANTITY
LP2951CMX-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2951CMX-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2951CMX-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage - Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 30 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2951CMX-3.3
Related LinksLP2951, LP2951CMX-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2951CMX-3.3 Details Description
Related parts for LP2951CMX-3.3
CABLE ASSEM FIBER SC-ST 10METER datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 40-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf