Texas Instruments LP2980IM5-3.3/NOPB
LP2980IM5-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2980IM5-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2980IM5-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2980IM5-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2980IM5-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2980IM5-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2980IM5-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2980IM5-3.3/NOPB
Related LinksLP2980IM5, LP2980IM5-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2980IM5-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2980IM5-3.3/NOPB
RES SMD 15.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
ICL 2.5 OHM 20% 6A 15.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZP 2.5/1AN/14 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
TOOL CRIMP KIT WITH AIR HOSE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA 6XDFN datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf