Texas Instruments LP2981AIBP-3.3
LP2981AIBP-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2981AIBP-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A 5USMD
Datasheet Download
LP2981AIBP-3.3.pdf
Availability of LP2981AIBP-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2981AIBP-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2981AIBP-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2981AIBP-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-VFBGA
Supplier Device Package5-uSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2981AIBP-3.3
Related LinksLP2981A, LP2981AIBP-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2981AIBP-3.3 Details Description
Related parts for LP2981AIBP-3.3
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
PLASTIC LABEL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf