Texas Instruments LP2981AIM5-2.5
LP2981AIM5-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2981AIM5-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
LP2981AIM5-2.5.pdf
Availability of LP2981AIM5-2.5
QUANTITY
LP2981AIM5-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2981AIM5-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2981AIM5-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2981AIM5-2.5
Related LinksLP2981A, LP2981AIM5-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2981AIM5-2.5 Details Description
Related parts for LP2981AIM5-2.5
RES SMD 330K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL BCD W/END 0-9 datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50KOHM 8-MSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 3" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf