Texas Instruments LP2981IM5-2.7/NOPB
LP2981IM5-2.7/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2981IM5-2.7/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
LP2981IM5-2.7/NOPB.pdf
Availability of LP2981IM5-2.7/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2981IM5-2.7/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2981IM5-2.7/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2981IM5-2.7/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2981IM5-2.7/NOPB
Related LinksLP2981IM5, LP2981IM5-2.7/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2981IM5-2.7/NOPB Details Description
Related parts for LP2981IM5-2.7/NOPB
TRANS NPN 100V 6A TO-220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
IC DUAL SRL COMM CTRLR 52PLCC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMCJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY I2C 1.7% SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A datasheet.pdf