Texas Instruments LP2982AIM5X-3.3
LP2982AIM5X-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2982AIM5X-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2982AIM5X-3.3.pdf
Availability of LP2982AIM5X-3.3
QUANTITY
LP2982AIM5X-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2982AIM5X-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2982AIM5X-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2982AIM5X-3.3
Related LinksLP2982A, LP2982AIM5X-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2982AIM5X-3.3 Details Description
Related parts for LP2982AIM5X-3.3
IC PCI HOT PLUG CTLR DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.01 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
BLUNT TRIM KIT, FOR 82320-9081 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 54A SO8FL datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf