Texas Instruments LP2982IM5-3.3/NOPB
LP2982IM5-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2982IM5-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2982IM5-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2982IM5-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2982IM5-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2982IM5-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2982IM5-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2982IM5-3.3/NOPB
Related LinksLP2982IM5, LP2982IM5-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2982IM5-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2982IM5-3.3/NOPB
IC REG LDO 3V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .152M datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE MALE PNL RCPT 5POS 1' datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX6495 datasheet.pdf
CAP ALUM 560000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf