Texas Instruments LP2982IM5X-3.3
LP2982IM5X-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2982IM5X-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
LP2982IM5X-3.3.pdf
Availability of LP2982IM5X-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2982IM5X-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2982IM5X-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2982IM5X-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)100mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2982IM5X-3.3
Related LinksLP2982I, LP2982IM5X-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2982IM5X-3.3 Details Description
Related parts for LP2982IM5X-3.3
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
UP datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 1200V WC-501 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf