Texas Instruments LP2985A-29DBVTG4
LP2985A-29DBVTG4 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985A-29DBVTG4
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985A-29DBVTG4.pdf
Availability of LP2985A-29DBVTG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2985A-29DBVTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985A-29DBVTG4
Internal Part NumberEIS-LP2985A-29DBVTG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985A-29DBVTG4
Related LinksLP2985A-, LP2985A-29DBVTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985A-29DBVTG4 Details Description
Related parts for LP2985A-29DBVTG4
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf