Texas Instruments LP2985A-33DBVRG4
LP2985A-33DBVRG4 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985A-33DBVRG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985A-33DBVRG4.pdf
Availability of LP2985A-33DBVRG4
QUANTITY
LP2985A-33DBVRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985A-33DBVRG4
Internal Part NumberEIS-LP2985A-33DBVRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2985A-33DBVRG4
Related LinksLP2985A-, LP2985A-33DBVRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2985A-33DBVRG4 Details Description
Related parts for LP2985A-33DBVRG4
CONN RECEPT 46POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
CABLE ASSY 40PIN DIP W/CLIP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR SOLDER SLEEVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 85POS GOLD datasheet.pdf