Texas Instruments LP2985IM5-135
LP2985IM5-135 picture photo
Mfg. Part Number
LP2985IM5-135
Brief Description
IC REG LDO 1.35V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
LP2985IM5-135.pdf
Availability of LP2985IM5-135
QUANTITY
LP2985IM5-135 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2985IM5-135
Internal Part NumberEIS-LP2985IM5-135
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.35V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C