Texas Instruments LP2986AILDX-3.3/NOPB
LP2986AILDX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2986AILDX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8WSON
Datasheet Download
LP2986AILDX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2986AILDX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2986AILDX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2986AILDX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2986AILDX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2986AILDX-3.3/NOPB
Related LinksLP2986AILD, LP2986AILDX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2986AILDX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2986AILDX-3.3/NOPB
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf