Texas Instruments LP2986IM-3.3/NOPB
LP2986IM-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2986IM-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC
Datasheet Download
LP2986IM-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2986IM-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2986IM-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2986IM-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2986IM-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2986IM-3.3/NOPB
Related LinksLP2986IM, LP2986IM-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2986IM-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2986IM-3.3/NOPB
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
PATCH PANEL RJ45 DIN RAIL CAT5E datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.51A 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf