Texas Instruments LP2987IMM-3.8
LP2987IMM-3.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2987IMM-3.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2987IMM-3.8.pdf
Availability of LP2987IMM-3.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2987IMM-3.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2987IMM-3.8
Internal Part NumberEIS-LP2987IMM-3.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2987IMM-3.8
Related LinksLP2987, LP2987IMM-3.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2987IMM-3.8 Details Description
Related parts for LP2987IMM-3.8
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MELF datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 7POS TIN datasheet.pdf
IGBT 600V 160A 750W TO247 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf