Texas Instruments LP2988AILDX-3.8
LP2988AILDX-3.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2988AILDX-3.8
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8WSON
Datasheet Download
LP2988AILDX-3.8.pdf
Availability of LP2988AILDX-3.8
QUANTITY
LP2988AILDX-3.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988AILDX-3.8
Internal Part NumberEIS-LP2988AILDX-3.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2988AILDX-3.8
Related LinksLP2988A, LP2988AILDX-3.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2988AILDX-3.8 Details Description
Related parts for LP2988AILDX-3.8
TERM MINI 250V 17.5A WM BEIGE datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CODEC A-LAW PCM 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DUAL -114V 60QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.134A SOT23-3 datasheet.pdf