Texas Instruments LP2988AIMM-2.8
LP2988AIMM-2.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2988AIMM-2.8
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2988AIMM-2.8.pdf
Availability of LP2988AIMM-2.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2988AIMM-2.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988AIMM-2.8
Internal Part NumberEIS-LP2988AIMM-2.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2988AIMM-2.8
Related LinksLP2988A, LP2988AIMM-2.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2988AIMM-2.8 Details Description
Related parts for LP2988AIMM-2.8
MODULE VF DISPLAY 20X2 EXT TEMP datasheet.pdf
LED BLUE-GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 04CKT TIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 27POS datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 420MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf