Texas Instruments LP2988AIMX-2.5
LP2988AIMX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2988AIMX-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8SOIC
Datasheet Download
LP2988AIMX-2.5.pdf
Availability of LP2988AIMX-2.5
QUANTITY
LP2988AIMX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988AIMX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2988AIMX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2988AIMX-2.5
Related LinksLP2988A, LP2988AIMX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2988AIMX-2.5 Details Description
Related parts for LP2988AIMX-2.5
IC DRIVER CLK PLL 70MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
POLYSWITCH STRAP 1.8A HOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
DISPLAY 5X7 8DIGIT .2" 32DIP ORN datasheet.pdf
IC SW USB CURRENT LIMIT 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf