Texas Instruments LP2988IMM-2.5
LP2988IMM-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP2988IMM-2.5
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2988IMM-2.5.pdf
Availability of LP2988IMM-2.5
QUANTITY
LP2988IMM-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988IMM-2.5
Internal Part NumberEIS-LP2988IMM-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)