Texas Instruments LP2988IMM-3.8/NOPB
LP2988IMM-3.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2988IMM-3.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2988IMM-3.8/NOPB.pdf
Availability of LP2988IMM-3.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2988IMM-3.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2988IMM-3.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2988IMM-3.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2988IMM-3.8/NOPB
Related LinksLP2988IMM, LP2988IMM-3.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2988IMM-3.8/NOPB Details Description
Related parts for LP2988IMM-3.8/NOPB
CAP PUSHBUTTON BULLET BLACK datasheet.pdf
SPEED SENSOR ROTATIONAL SOT477B datasheet.pdf
ESD PRO EVENT DETECTOR W/CASE datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
2MM MGRID IDT STRRLF D.R. NYL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.8A 80 MOHM SMD datasheet.pdf