Texas Instruments LP2989AIM-3.3/NOPB
LP2989AIM-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP2989AIM-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LP2989AIM-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP2989AIM-3.3/NOPB
QUANTITY
LP2989AIM-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989AIM-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP2989AIM-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 12/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989AIM-3.3/NOPB
Related LinksLP2989AIM, LP2989AIM-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989AIM-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP2989AIM-3.3/NOPB
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A2015G/X 3" datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 30 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
AT-4050 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
IC PROXIMITY DETECTOR DGTL 8-MOD datasheet.pdf
85OHM MEZZANINE EXTRACT TOOL datasheet.pdf