Texas Instruments LP2989AIM-3.3
LP2989AIM-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP2989AIM-3.3
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LP2989AIM-3.3.pdf
Availability of LP2989AIM-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP2989AIM-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989AIM-3.3
Internal Part NumberEIS-LP2989AIM-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989AIM-3.3
Related LinksLP2989, LP2989AIM-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989AIM-3.3 Details Description
Related parts for LP2989AIM-3.3
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CRIMP-SET STRIPAX PLUS T datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
IC PFC CTRLR 24V 48-LFQFP datasheet.pdf