Texas Instruments LP2989IMM-2.8
LP2989IMM-2.8 picture photo
Mfg. Part Number
LP2989IMM-2.8
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP
Datasheet Download
LP2989IMM-2.8.pdf
Availability of LP2989IMM-2.8
QUANTITY
LP2989IMM-2.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP2989IMM-2.8
Internal Part NumberEIS-LP2989IMM-2.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP2989IMM-2.8
Related LinksLP2989, LP2989IMM-2.8 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP2989IMM-2.8 Details Description
Related parts for LP2989IMM-2.8
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 58A 1400V PWS-B datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 990MA 348 MOHM datasheet.pdf