Pulse Electronics Corporation LP30-85B125
LP30-85B125 picture photo
Mfg. Part Number
LP30-85B125
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE
Datasheet Download
LP30-85B125.pdf
Availability of LP30-85B125
QUANTITY
LP30-85B125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP30-85B125
Internal Part NumberEIS-LP30-85B125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLow Profile Plug-In
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary-
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)Parallel 170mA, Series 85mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.63mm L x 39.67mm W
Height - Seated (Max)16.51mm
Voltage - Isolation1500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP30-85B125
Related LinksLP30-, LP30-85B125 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
LP30-85B125 Details Description
Related parts for LP30-85B125
JUMPER-H1506TR/A3049Y/X 2" datasheet.pdf
IC 8 BIT SHIFT REGISTER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 24VOUT SMD datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
SCREW TENSION ADJ datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf