Texas Instruments LP3470IM5X-2.75/NOPB
LP3470IM5X-2.75/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3470IM5X-2.75/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC RESET CIRCUIT 2.75V SOT23-5
Datasheet Download
LP3470IM5X-2.75/NOPB.pdf
Availability of LP3470IM5X-2.75/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3470IM5X-2.75/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3470IM5X-2.75/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3470IM5X-2.75/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout1 ms Minimum
Voltage - Threshold2.75V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3470IM5X-2.75/NOPB
Related LinksLP3470IM5X, LP3470IM5X-2.75/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3470IM5X-2.75/NOPB Details Description
Related parts for LP3470IM5X-2.75/NOPB
CONN RECEPT R/A 80POS 1.27MM datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 8 DECK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 69MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf