Texas Instruments LP38512TSX-1.8/NOPB
LP38512TSX-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP38512TSX-1.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5
Datasheet Download
LP38512TSX-1.8/NOPB.pdf
Availability of LP38512TSX-1.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP38512TSX-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38512TSX-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP38512TSX-1.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38512TSX-1.8/NOPB
Related LinksLP38512TS, LP38512TSX-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38512TSX-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LP38512TSX-1.8/NOPB
POT 10K OHM THUMBWHEEL AUDIO datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 200KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-0350A-3000C-3000C datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf