Texas Instruments LP3852EMP-3.3
LP3852EMP-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3852EMP-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-5
Datasheet Download
LP3852EMP-3.3.pdf
Availability of LP3852EMP-3.3
QUANTITY
LP3852EMP-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3852EMP-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3852EMP-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-223-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3852EMP-3.3
Related LinksLP3852, LP3852EMP-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3852EMP-3.3 Details Description
Related parts for LP3852EMP-3.3
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 72LFCSP datasheet.pdf
RES 1.14M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC DO221AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER 578-5NRF-BERGSTIK ACCESS datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf