Texas Instruments LP3856ESX-3.3/NOPB
LP3856ESX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3856ESX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK
Datasheet Download
LP3856ESX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LP3856ESX-3.3/NOPB
QUANTITY
LP3856ESX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3856ESX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3856ESX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.39V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3856ESX-3.3/NOPB
Related LinksLP3856ESX, LP3856ESX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3856ESX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LP3856ESX-3.3/NOPB
CONN FFC FPC RCPT 32POS 2.54MM datasheet.pdf
IC CABLE DVR SERIAL DGTL 16-LLP datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1510 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
A22TK-2RL-02-K03 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
4A 5.5V LOAD SWITCH datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 120PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf