Texas Instruments LP3871ES-3.3
LP3871ES-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LP3871ES-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
LP3871ES-3.3.pdf
Availability of LP3871ES-3.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3871ES-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3871ES-3.3
Internal Part NumberEIS-LP3871ES-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3871ES-3.3
Related LinksLP3871, LP3871ES-3.3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3871ES-3.3 Details Description
Related parts for LP3871ES-3.3
FIXED IND 22UH 10.3A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM NONVOLATILE CNTRLR 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
AT-2251CC CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf