Texas Instruments LP3872EMPX-2.5/NOPB
LP3872EMPX-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LP3872EMPX-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5
Datasheet Download
LP3872EMPX-2.5/NOPB.pdf
Availability of LP3872EMPX-2.5/NOPB
QUANTITY
LP3872EMPX-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3872EMPX-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LP3872EMPX-2.5/NOPB
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3872EMPX-2.5/NOPB
Related LinksLP3872EMP, LP3872EMPX-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3872EMPX-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LP3872EMPX-2.5/NOPB
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC DO15 datasheet.pdf
IC CTRLR CMOS SERIAL 28-PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A TMINIP2 datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 16V X7R 0504 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
DGTL DESIGN VHDL 2ND EDITION datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf